Kai 2019 metais Kuršėnų šeimos namuose (buvę Kuršėnų vaikų globos namai) įsikūrė Globos centras, kurio tiesioginė socialines paslaugas gaunančių asmenų grupė – globėjai, budintys globotojai, šeimynos ir tėvų globos netekę vaikai – visuomenėje kilo nemažai svarstymų apie tokio centro poreikį ir viziją. Nors dar 2014 metais Lietuvoje prasidėjo institucinės vaikų globos pertvarka, tuo metu žmonės mažai žinojo, kas iš tiesų yra tėvų globos netekusio vaiko priežiūra ir kokios pagalbos jiems reikia. Globos centras tapo dar viena stigmatizuojama erdve, dažnai siejama su neigiamais vaikų globos iššūkiais ir vaiko namų netekimu.
Visoje Lietuvoje veikiantys 66 globos centrai nuosekliai siekia užtikrinti, kad visiems įvaikintiems, globojamiems vaikams, budinčių ar nuolatinių globotojų prižiūrimiems vaikams, patiems globėjams bei asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė bei teisinė pagalba. Tokiu būdu siekiama vaiką auginti šeimai artimoje aplinkoje.
Norėdami mažinti visuomenės nežinojimą ir kuo plačiau supažindinti ją su globojamo vaiko pasauliu, Kuršėnų šeimos namų Globos centre dirbantys specialistai – globos koordinatorė Raminta Kudulė ir tarnybos atestuotas asmuo (globėjų, įtėvių mokytojas) Renatas Šemeta – pradėjo įgyvendinti projektą „Vieno vaiko istorija“. Tai – lyg vaiko dienoraštis, kuriame užfiksuoti tikri išgyvenimai, sukrėtę ne vieno globojamo vaiko pasaulį. Šios istorijos nugula internetiniame tinklaraštyje, atskleisdamos problemas ir nuoskaudas, su kuriomis susiduria tėvų globos netekę vaikai, bei išryškindamos vis dar opią jų atskirties visuomenėje problemą.
Per šešerius rašymo metus „Vieno vaiko istorija“ virto knyga „Ak Natai!”, kuri padovanota visiems Lietuvoje veikiantiems globos centrams bei Šiaulių rajono švietimo įstaigoms. O pastaraisiais metais šios istorijos atgimė nauja forma – jautriu, emocijų kupinu spektakliu.
2025 m. balandžio 10 dieną Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studija „SAVI“ pristatė spektaklį „Gyvenimas, kuriame AŠ – NE NAMIE“. Spektaklį režisavo ilgametę patirtį turinti ir ne vieną apdovanojimą pelniusi režisierė Laimutė Pocevičienė. Kūrinys skirtas vaikams, paaugliams ir visai šeimai – nepriklausomai nuo to, ar jie yra girdėję apie globą, ar niekada su tuo nesusidūrė.
Spektaklio centre – keturios jautrios ir tikros vaikų istorijos. Pasakojimai apie du broliukus – Marką ir Beną, apie Sofiją, Jutą, Titą, Luką ir kitus vaikus, kurie dėl įvairių priežasčių buvo atskirti nuo savo šeimų ir tapo globojami. Vieni čia gyvena nuo pat vaikystės, kiti – tik neseniai. Jie lanko tas pačias mokyklas, juokiasi, žaidžia, išdykauja, pyksta ir svajoja – kaip ir visi vaikai. Bet ar jų gyvenimas iš tiesų toks pat? Kaip jie jaučiasi? Apie ką svajoja? Ką jiems reiškia namai, tėvai, draugai, globėjai?
Šis spektaklis – ne tik meninė išraiška, bet ir mūsų visų atsakomybė: suprasti, atjausti, įsiklausyti.
Po premjeros režisierė L. Pocevičienė pasakojo, kad tai buvo sudėtingas procesas, prie kurio dirbo didelė komanda. Studijos vaikai susipažino su globojamų vaikų jausmais ir išgyvenimais, o siekiant, kad kūrybinis procesas vyktų sklandžiai, režisierė priėmė sprendimą keisti jaunųjų aktorių vaidmenis. Vaikams ir paaugliams nelengva nuolat kartojant repeticijas įsijausti į patyčias ar sunkius emocinius išgyvenimus.
Šiuo metu globos institucijose vis dar gyvena apie 1340 vaikų, netekusių tėvų globos, kuriems reikia šeimos. Tokios iniciatyvos kaip spektaklis ir Kuršėnų šeimos namų Globos centro specialistų indėlis – tai planas, kaip visuomenei padėti suprasti globos esmę ir paskatinti įsitraukti. Tu gali tapti namais!
Daugiau informacijos apie globą ir įvaikinimą: www.globoscentrai.lt
„Vieno vaiko istorija“: http://www.kursenugc.lt/vieno-vaiko-istorija
Aut. Raminta Kudulė